A sertéstelep a város déli oldalának külterületén helyezkedik el. A telep egyfázisú, Mezőpanel rendszerű egység. 1976-tól üzemel, átlagosan 750-770 kocával, kb. 8.000 férőhelyen, évi 17-19.000 db hízósertést állítva elő. A telep kerítéssel, kamera- és riasztórendszerrel védett 7 hektáros területen helyezkedik el, melynek vízellátását saját rendszer biztosítja. 1993-ig a KAHYB sertés hízlalása történt a telepen, amikor a sertéspestis kipusztította az állományt.

Ezt követően a holland Dalland-hibrid fajta került betelepítésre Kunhegyesen a Dumeco Breeding Hungary Kft. felügyeletével, majd 2007-től a nagyszülő vonal nagyfehér, míg az F1, vagyis az árúelőállító vonal nagyfehér X lapály lett. A terminál kanok 2013-ig pietrain, majd 2014-től tempo fajtájúak, 2015-től dán duroc. A hízók előállítása kb. 160-170 nap, míg a tenyészsüldőké kb. 220-240 nap.

Sertés előnevelő épület

2019-ben PRRS mentesítés miatt ezt az állományt is felszámoltuk és Dániából a DLT A/S közvetítésével 740 danbred F1-es és 100 db nagyfehér kocasüldőt vásároltunk. A terminál kanok is dán durocok maradtak.

A mentesítés miatt és az új nagy értékű állomány érdekében egy megerősített járványvédelmi szabályzatot készítettünk, hogy a fertőző betegségek kórokozóinak behurcolását még jobban kiküszöböljük. 

A telep 3 zónára lett felosztva fekete, szürke és fehér zónákra.

FEKETE zóna:

(kaputól a külső öltözőig)

A fekete zónába belépve levetjük az utcai ruhánkat, beleértve a zoknit is. Az alsónemű / fehérnemű marad rajtunk. Mobiltelefon használata a telepen tilos, de a szürke zónába is csak úgy vihetünk bármit, hogy először germicid lámpa (UV) alatt fertőtlenítjük (telefon, cigaretta, öngyújtó…) legalább 5 percet. Mielőtt a szürke zónába bármihez is hozzányúlnánk, a kezünket fertőtlenítjük.

SZÜRKE zóna:

(a külső öltözőtől a belső öltözőig tart, illetve a telep dupla kerítés közötti szakasza)

Ebben az öltözőben felveszünk egy ruhát és papucsot, amit csak a szürke övezetben használhatunk. 

A fekete szürke öltöző
A fekete szürke zóna öltözője

A szürke zóna ajtaján keresztül a telep belső területére jutunk, majd ezen áthaladva a telep következő szürke öltözőjébe érkezünk. Levetjük az összes ruhánkat (beleértve az alsó, azaz fehérneműt is) és a papucsot.

A tusolóba fotocellás rendszeren keresztül érkezve letusolunk, megmossuk a hajunkat, majd átlépünk a fehér zónába.

FEHÉR zóna:

(a telep belső kerítésén belüli rész)

A fehér, azaz a tiszta övezet, a tusolóból kilépve kezdődik. Tusolás után a törölközőnket a szárítón hagyjuk, a fehér övezet öltözőjébe megyünk, ahol telepi ruhákat veszünk fel. (alsónemű, zokni, póló, nadrág). A kezünket még egyszer kötelezően fertőtlenítjük alkoholos géllel.

Értelemszerűen a fehér zónában történik a termelés.

A fiaztatás 2 épületben, összesen 204 fiaztatókutricában történik. Az épületek oldalszigetelést, illetve szendvicspanel tetővel ellátott és az oldalfalon hűtőpanellel felszerelt istállók lettek. A légcserét és ezáltal a hűtést a termekben elhelyezett 4 db 400-as kürtőventillátor végzi. A kutricák lagúna felé szerelt egységek. A kocaleszorító alatti padozat fém, míg a malacoknál műanyag. A koca az állásban arra kényszerül, hogy óvatosan feküdjön le a padozatra. A kocák ki- és betelepítése könnyű. Az újszülött malac kevés energiatartalékkal, 0,8-1,5 kg-os tömeggel jön a világra. Kicsi a hőszabályozó kapacitása, ezért magas és egyenletes környezeti hőmérsékletet igényel (32-33 C). A malacfészek szabályozható, elektromos fűtőpanellel ellátott terület, ami felett búvóláda helyezkedik el. Ezáltal a kifejlett koca és az újszülött malac igényeit egyidejűleg kis helyen ki tudjuk elégíteni. A kocát etetése Dositrtonic rendszeren keresztül történik. Ez egy számítógép vezérelt etetési rendszer, ami egy meghatározott takarmánygörbe és a kocák visszajelzése alapján eteti az állatokat. Vízigényüket a vályú felé szerelt szopókás önitatóból tudják biztosítani az állatok.                                           

Fiaztató

Sertés előnevelő terem

SERTÉS ELŐNEVELŐ TEREM​

Az előnevelő egy teljesen új épület, amiben 6 előnevelő egység található.  A malacok közvetlenül az elválasztás után kerülnek át az előnevelő épületbe. Egy terembe kb. 450-470 db állat fér el. Benépesítés előtt az előnevelőt elő kell készíteni a malacok fogadására: a takarítás, a fertőtlenítés, az épület pihentetése és a megfelelő hőmérséklet biztosítása a legfontosabb feladatok. A malacok elválasztása megterheli a fiatal szervezetet, mivel sok a stressz-tényező ebben az időszakban. Ilyen tényező a csoportosítás, a battériára telepítés, a szállítás.

Az előnevelés kezdetén a malacok hőmérséklet iránti igénye 26-28 C, amit a kitelepítés végére 23 C-ra kell csökkenteni. A kívánatos hőmérséklet fenntartása érdekében télen elengedhetetlen a fűtés, amit az új épületben a műanyag malacrács alá szerelt padlófűtéssel oldottunk meg, melyhez a meleg vizet ocsús kazán biztosítja. A kazán meghibásodása esetén 3 db 50 KW gázkazán végzi a fűtést. A friss levegő alsó légcsatornákon keresztül érkezik az állatokhoz. Nyáron a hűtést alsó légcsatornák elé felszerelt hűtőpanelokkal oldjuk meg. Minden teremnek külön hőmérséklet és szellőzés vezérlője van, hogy a lehető legjobban tudjuk kielégíteni az állatok igényeit.

Az előnevelő épület fűtését ellátó ocsus kazán

A malacokat nagycsoportban tartjuk, egy ketrecben 35-40 malacot helyezünk el. Az előnevelő rekeszek legkritikusabb eleme a padozat, melyhez a telepen műanyag rácspadozatot használunk. A ketreces tartás előnye, hogy higiénikusabb feltételeket biztosít, kicsi az élőmunka-igénye és jó az épület kihasználtsága.

A malacok etetése Weda rendszerrel történik, ami egy számítógép vezérelt moslékos etetési rendszer, amely egy takarmánygörbe alapján adagolja a nedves darát. A visszajelzésre szondák szolgálnak. Az etetővályúk a ketrec válaszfalán vannak elhelyezve. Ez az etetési technológia 2005-ben került bevezetésre, mely hatékonyabbá tette a termelést: az elkészülési idő lerövidült, a színhús-kitermelési mutató javult a hízóknál. Az ivóvíz ellátására rekeszenként 2 önitatót alkalmazunk. A hígtrágya elvezetés egyszerű, mivel teljes lagúna található a malacrácsok alatt.

A telepen tőkesertés-hízlalás folyik, azaz 105-110 kg eléréséig hizlaljuk a sertéseket. A hízlalás 3 épületben, összesen 12 teremben történik. A hízlalás az a fázis, amely végén megjelenik a vágósertés, amiben az elvégzett munka megtestesül. A hízlalás sikerének előfeltétele a kiváló tenyésztői munka, vagyis olyan hízóalapanyagot állítunk elő, ami nagy növekedési erélyű és első osztályú minőségű.

Az épületek kialakítása és szellőztetési rendszere úgy van kialakítva, hogy figyelembe veszi a sertés környezeti igényeit. Az épületekben található termek lényegében megegyeznek mind a tartás, mind a takarmányozás-technológia szempontjából. A hízókat a kezelőúttal merőleges téglalap alakú rekeszekben tartjuk. 

Az előnevelő épületet ellátő Weda konyha

Az önitatókat a trágyázótér felé helyeztük el. A hizlaló-rekeszekben részleges rácspadozatot használunk. A tömör padozati rész könnyűbetonból, a trágyázótér vasbeton szerkezetből áll. A padozat a trágyázótér irányába 3-5 %-os lejtéssel van kialakítva.

Sertéstenyésztésünk technológiai, takarmányozási, menedzselési színvonalában is eléri a nyugati színvonalat, s az EU-szabványok szerint is megfelelő minőséget produkál.

A Zrt-ben még egy telepen történik sertéstartás. A II-es telepen a hízó korcsoport nevelése történik, ami a központi sertéstelepről kerül ki. Ebben a 3 épületben kb. 2.000 férőhely lett kialakítva. Az ólok mélyalmos rendszerűek, nedvesdarás önetetővel és takarmány feltöltő rendszerrel vannak ellátva.